Maria Czubaszek

Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Najwcześniejsze lata jej dorastania przypadły niestety na czasy okupacji hitlerowskiej, która jednak nie zachwiała znacząco jej rozwojem. Autorka studiowała filologię angielską i dziennikarstwo, ale żadnego z tych kierunków nie ukończyła. To nie przeszkodziło jej jednak pracować przez większą część zawodowego życia jako felietonistka, dziennikarka, radiowiec, czy autor tekstów piosenek i książek. Jej kariera była barwna i zróżnicowana, pełna wzlotów i upadków (z przewagą tych pierwszych), a jej zdolność do elokwentnego wysławiania się i ciętej, wysublimowanej riposty przysporzyła jej tyle samo zwolenników co krytykantów. Jej słabością i sposobem na radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego było palenie. Jej „romans” z papierosami niewątpliwie przyczynił się do jej śmierci, która swe żniwo zebrała 12 maja 2016 roku.

Maria Czubaszek i jej kariera

Kariera radiowa Marii Czubaszek rozpoczęła się w roku 1960, kiedy była jaszcze studentką czwartego roku dziennikarstwa, którego – jak wspomniano już wyżej – nie ukończyła. Początkowo obejmowała mało znaczące stanowiska np. pracowała jako sekretarka w biurze reklamy, jednak szybko jej osoba została zauważona, kiedy to zasłynęła błyskotliwym hasłem reklamowym „Jak chcesz mieć radio, to sobie kup”. Szybko stała się autorką felietonów radiowych, całych audycji i słuchowisk, które emitowane były przez wiele lat na antenie programu III Polskiego Radia. Co ciekawe, samodzielnie nigdy nie występowała i w świecie mediów zaczęły nawet krążyć plotki, że taka osoba nie istnieje, a Maria Czubaszek to tylko pseudonim innego artysty.

Autorka tworzyła też teksty licznych piosenek do muzyki m.in. Jana Ptaszyna-Wróblewskiego – znanego jazzmana, czy też Andrzeja Dąbrowskiego. Teksty jej piosenek można usłyszeć w utworach tak wielkich sław jak Ewa Bem, Kasia Cerekwicka, Ryszard Rynkowski, Krystyna Prońko, czy zespół Alibabki.

Maria Czubaszek to postać znana również z telewizji. Nie wiele osób jednak wie, że nie chodzi tu tylko o „Szkło kontaktowe” – program polityczno-satyryczny emitowany na antenie TVN24, ale też współpracę przy tworzeniu scenariuszy do seriali takich jak „Brzydula”, czy „Na wspólnej”. Autorka była też członkiem redakcji „HBO na stojaka” i wielu innych programów, których wspólnym mianownikiem było tylko jedno słowo – humor.

Twórczość książkowa Marii Czubaszek

Pierwszą publikacją książkową Marii Czubaszek było wydanie tekstów pisanych dla radia, telewizji i tygodnika „Szpilki”. Książka nosiła enigmatyczny tytuł „Na wyspach Hula-Gula”. Wydanie tejże książki miało miejsce w roku 1980 i zostało wznowione 1994.

Ciekawym przypadkiem była książka wydana we współpracy z Arturem Andrusem „Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Z Marią Czubaszek rozmawia Artur Andrus”, gdzie autorka opowiada o swoim jakże barwnym życiu prywatnym i zawodowym. W rozmowach z panią Marią pojawiło się mnóstwo anegdot, ciekawostek i przemyśleń, a książka szybko stała się bestsellerem, co skłoniło wydawców do zamówienia jej kontynuacji wydanej  pod tytułem „Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Chodzi tu o Wojciecha Karolaka – znanego jazzmana.

Autorka była też częstym gościem na Krakowskich Targach Książki reprezentując znane wydawnictwo Pruszyński i Spółka.

Tuż po jej śmierci, bo 17 maja 2016 roku, ukazała się jej autobiografia „Nienachalna z urody”. Maria Czubaszek odeszła 12 maja 2016 r. Jest i będzie wspominana za swoje nietuzinkowe i nieoczywiste spostrzeżenia, ciekawe riposty i zakrawające o filozofię przemyślenia.